Zasady i elementy dobrej zbiórki:
Zbiórka zastępu jest jak dzieło sztuki. Dobre dzieło sztuki charakteryzuje harmonia. Tak samo jest ze zbiórką Twojego zastępu.
Aby powstała dobra zbiórka musisz dobrze ją przemyśleć i zaplanować. Kiedy usiądziesz do planowania swojej zbiórki, staraj się ją ułożyć zgodnie z poniższymi zasadami, a z czasem zobaczysz pożądane efekty. Planując zbiórkę pamiętaj, o tym że:
- Zbiórka musi być przemyślana i dokładnie zaplanowana.
- Na zbiórkę muszą być przygotowane potrzebne ci materiały i rekwizyty.
- Zawsze uwzględniaj możliwości swoich harcerzy (nie każdy jest stworzony do biegu na dystansie 10 km).
- Rozplanuj zbiórkę czasowo.
- Wymyśl wersję alarmową zbiórki czyli popularny we wszystkich filmach akcji PLAN B.
- Zastępowy też się bawi – to ty jesteś wodzem, szefem swojego zastępu. Każdy z Twoich harcerzy będzie cię naśladował. Więc jeśli ty podczas zabawy będziesz siedział z boku oni pójdą za Twoim przykładem. Przewodnicz we wszystkich grach i zabawach, a Twoi harcerze nigdy nie będą podpierać ścian.
A teraz zasady dobrej zbiórki:
- Zaangażowanie każdego – planuj zbiórkę dla wszystkich harcerzy, a nie tylko dla ich części. Każdy w równym stopniu musi mieć możliwość gry, zabawy, wykazania się. Jak poczuje się harcerz dla którego zabrakło kawałka ciasta bo został on podzielony na 5 części zamiast na 6?
- Przemienność form – chyba wiesz jak trudno ci wysiedzieć 45 minut w ławce szkolnej. Nie skazuj na to samo swoich harcerzy. Stosuj różne formy pracy na zbiórce. Jest ich naprawdę dużo. Pamiętaj aby stosować na przemian formy szybkie – dynamiczne i spokojne – statyczne.
- Zgodność formy z treścią – pamiętaj aby zawsze dobierać odpowiednią formę zajęć do tego co chcesz swoich harcerzy nauczyć. Przecież nie będziesz uczył samarytanki podczas ogniska, ani też opowiadał o zwyczajach ogniskowych jeżdżąc na łyżwach. Źle dobrana forma zniweczy cały Twój wysiłek.
- Zachowanie logicznego ciągu – poszczególne elementy zbiórki tworzą całość. Są jak puzzle które po ułożeniu tworzą obrazek. Pamiętaj o zasadzie, najpierw uczymy się a później sprawdzamy swoją wiedzę. Nie zrobisz przecież najpierw quizu z wiedzy o bohaterze, później opowiesz o nim podczas gawędy.
- Zachowanie tempa – zbiórka koniecznie musi mieć swoje tempo – swoją dynamikę. Kiedy opowiadasz gawędę, a połowa harcerzy już śpi, to znak że tempo zbiórki było za wolne. Tak już jest że najlepiej zapamiętujemy to co na początku i na końcu, więc zawsze tam dawaj najważniejsze rzeczy. Przerwij zabawę, wtedy kiedy wszyscy świetni się bawią a nie wtedy kiedy wszyscy już śpią.
- 50% czegoś nowego – harcerz na każdej zbiórce ma nauczyć się czegoś nowego. Jak byś się bawił na ognisku, kiedy w kółko śpiewało by się tą samą piosenkę i bawiło się w tą samą zabawę? No właśnie.
- Stałe elementy – każda zbiórka powinna mieć swoje stałe elementy. Oto one: obrzędowe rozpoczęcie, obrzędowe zakończenie, gawęda (wprowadzająca lub podsumowująca) oraz sprawy organizacyjne. Śmiało możecie dodać swój element. Sprawi on, że wasz zastęp będzie się odróżniał od innych.
Konspekt zbiórki
Data: (wpisujemy datę zbiórki)
Temat: (temat zbiórki, czyli np. „Supełkowo”- uczymy się węzłów.)
Cel:. (piszemy w jakim celu robimy tą zbiórkę np. Rozwijanie umiejętności członków zastępu.)
Odpowiedzialny: (Wpisujemy osobę, która jest odpowiedzialna za zbiórkę. Najczęściej jest to zastępowy, ale nie koniecznie).
Sprawności: (Wpisujemy sprawności jakie chcielibyśmy zdobyć na tej zbiórce. Ciężko jest podczas jednej zbiórki zamknąć całą sprawność ale można zrealizować kilka podpunktów).
Miejsce: (miejsce w jakim będzie odbywała się nasza zbiórka)
Czas: (Suma wszystkich czasów, które zostały wpisane w konspekcie. Ten punkt uzupełniamy na samym końcu; po napisaniu całego konspektu)
Materiały: (Rzeczy, które będą nam potrzebne podczas zbiórki).
Zbiórka może składać się z wielu elementów. Podczas pisania konspektu zbiórki należy szczególnie pamiętać o ZASADACH DOBREJ ZBIÓRKI. Jeśli będziesz ich przestrzegać zbiórka na pewno będzie udana, a harcerze z Twojego zastępu wiele z niej wyniosą, oraz będą się świetnie bawić.
Wzór konspektu zbiórki do poprania również tutaj
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz